- PROBLEMY SWOISTE I TRUDNOŚCI WALKI Z CHOROBAMI WENERYCZNYMI
Była już mowa na wstępie, że choroby weneryczne, jako choroby zakaźne i społeczne zajmują szczególną pozycję. Próby zwalczania chorób wenerycznych na świecie na przestrzeni wieków natrafiały na ogromne trudności z różnych względów. W nie tak dawnych jeszcze czasach, na początku naszego stulecia, główną przyczyną niepowodzeń w walce z chorobami wenerycznymi był niedostateczny poziom wiedzy o ich przyczynach, epidemiologii i metodach zapobiegania. Obserwowano wówcaes tylko fragmenty zjawisk mających wpływ na szerzenie się chorób wenerycznych, jak np. prostytucja, wojny i masowe ruchy ludności, możliwości jednak likwidowania lub nawet ograniczenia tych niekorzystnych zjawisk były niewielkie. Dopiero postępy nauki i wiedzy lekarskiej ostatnich dziesięcioleci w zakresie ustalenia przyczyn, rozpowscechniania, warunków zakażenia i szerzenia się epidemicznego oraz metod skutecznego leczenia chorób wenerycznych dały podstawy do opracowania i wprowadzenia w życie współczesnych metod zwalczania. W wyniku wprowadzenia tych nowoczesnych metod osiągnięto w wielu krajach — a przede wszystkim w Polsce — doskonale, nieraz rewelacyjne rezultaty.
Okazała się jednak, że pomimo doskonałych wyników epidemiologicznych (patrz rozdział pt. „Sytuacja epidemiologiczna") nie udało się zlikwidować chorób wenerycznych jako problemu społecznego. Prawie we wszystkich krajach świata obserwowano okresowy wzrost krzywej epidemiologicznej. Ażeby zrozumieć to zjawisko, musimy przypomnieć sobie czynniki i okoliczności, które podkreślają odrębność chorób wenerycznych wśród innych chorób zakaźnych i społecznych.
Choroby weneryczne ?
Choroby weneryczne stanowiły zawsze problem specjalnie trudny dla służb zdrowia różnych krajów. Istnieje wiele cech szczególnych, które odróżniają je od innych chorób o charakterze społecznym.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost świeżych zakażeń chorobami wenerycznymi nie tylko w Polsce, ale niemal na całym świecie. Ciekawe jest, że wzrost ten występuje w okresie, który charakteryzuje się znacznym postępem wiedzy lekarskiej. Postęp dotyczy zarówno rozpoznawania, jak i leczenia chorób wenerycznych.
Nowe metody badań serologicznych, uzupełniające metody klasyczne stosowane dotąd w rozpoznawaniu kiły, pozwalają na dokładniejszą diagnostykę przypadków wątpliwych i bezobjawowych oraz dostarczają Imunologicznych dowodów wyleczenia kiły. W zakresie'" leczenia chorób wenerycznych metody współczesne pozwalają na szybkie usunięcie zakaźności oraz, w znacznej większości przypadków, na szybkie i definitywne wyleczenie wczesnych zakażeń. W stosunku do metod stosowanych dawniej jest to postęp niemal rewolucyjny.
Mimo że postęp nauki wpłynął korzystnie na metody walki z chorobami wenerycznymi, nie rozwiązano jednak dotąd wszystkich problemów składających się na
specyfikę tych chorób. Wystąpiło nawet zjawisko paradoksalne: znacznie łatwiejsze i skuteczniejsze leczenie wywołało wzrost lekceważenia tych chorób — niedoceniania ich groźnych następstw.
Wśród przyczyn wzrostu chorób wenerycznych, poddawanych wielokrotnie wszechstronnej analizie (są one omówione w osobnym rozdziale), jednym z ważnych czynników jest spadek uświadamiania społeczeństwa o tych chorobach, ich objawach i następstwach, metodach ich zwalczania i zapobiegania. O roli tego czynnika świadczyć mogą liczne wywiady lekarskie z pacjentami — wskazujące na niski stopień uświadomienia społeczeństwa — oraz zwiększające się liczby wykrywanych przypadków chorób zaawansowanych, zaniedbanych, niedostrzeżonych lub zlekceważonych przez pacjentów w okresie wcześniejszym.
sprezyna talerzowa |
https://www.czasnabuty.pl/product-pol-48180-SLIPONY-NA-PLATFORMIE.html |
metapure zero carb
Teksty unikalne, pisane na zlecenie. Wszelkie prawa zastrzeżone 2009